Naturalne preparaty

Walka z łupieżem – 8 skutecznych sposobów na łupież

Jak leczyć łupież domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Od dłuższego czasu zmagasz się z łupieżem, stosujesz całą masę drogeryjnych kosmetyków i żaden z nich nie przyniósł jeszcze widocznych rezultatów? Wypróbuj domowe sposoby na łupież, które pomogą Ci pozbyć się tego uciążliwego problemu. Poznaj 8 sprawdzonych i polecanych przez włosomaniaczki metod walki z łupieżem!

Z artykułu dowiesz się:

  • jak pozbyć się łupieżu domowymi sposobami,
  • jak samodzielnie przygotować maski i płukanki do włosów.

Zrezygnuj z kupowania drogich szamponów i odżywek do włosów. Wypróbuj płukanki, kompresy i maski przygotowane ze składników, które każdy z nas ma w domu. 

Jeśli jednak domowa kuracja nie przyniesie efektów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że problem jest znacznie poważniejszy, niż początkowo myślałeś, a jego przyczyną jest choroba skóry lub zmiany hormonalne.

Domowe sposoby na łupież

Oto 8 przepisów na maski, kompresy, płukanki i odżywki do włosów, które przygotujesz, wykorzystując produkty domowego użytku.

Płukanka z octu jabłkowego i wody

Ocet jabłkowy wykazuje działanie grzybobójcze, a jak wiadomo, czynnikiem wywołującym łupież są grzyby. Dlatego regularne płukanie włosów roztworem wody z octem powinno pomóc uporać się z problemem. Na skutek takiej kuracji włosy stają się mocne i błyszczące.

Jak przygotować płukankę? Do szklanki wody dodaj 2 łyżki octu i gotowe! Dla najlepszych rezultatów stosuj po każdym myciu włosów. Nie musisz obawiać się charakterystycznego dla octu zapachu, gdyż on bardzo szybko się ulatnia, a włosy są gładkie i lśniące.

Wcierka z czosnku i wody

Czosnek znany jest ze swoich właściwości przeciwgrzybicznych, dlatego sprawdzi się podczas walki z łupieżem równie dobrze, co ocet jabłkowy.

Rozgnieć dwa ząbki czosnku i dodaj je do szklanki ciepłej wody. Tak przygotowaną miksturę wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na około 5 minut, następnie dokładnie spłucz włosy.

Minus tej metody jest taki, że czosnek zostawia przykry zapach, dlatego głowę można delikatnie umyć szamponem. Wcierki z czosnku i wody nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu, gdyż mogłaby doprowadzić do podrażnień skóry.

Maska z zielonej glinki

Zmieszaj 2 łyżki glinki z odrobiną wody. Papka powinna być gęsta i zwarta. Tak przygotowaną maskę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po ok. 15 minutach zmyj maseczkę i jeszcze raz umyj włosy. Sposób ten stosuj możliwie jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu głowy – wtedy przyniesie najlepsze rezultaty.

Peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej

Sposób ten dedykowany jest osobom, które zmagają się z łupieżem tłustym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go także przy łupieżu suchym, należy jednak pamiętać, aby dodatkowo nawilżać skalp.

Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 1 łyżką octu jabłkowego. Papkę nanieś bezpośrednio na skórę głowy, dokładnie wsmaruj i pozostaw na ok. 5 minut. Po upływie 5 minut potrzyj trochę skórę i dokładnie spłucz. Stosuj 1-2 razy w miesiącu.

Oleisty kompres

Szerokie zastosowanie oliwy z oliwek sprawia, że można stosować ją również podczas walki z łupieżem. Przygotuj 1/4 szklanki oliwy, następnie wylej ją na dłonie i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na ok. 10 minut. Możesz zawinąć włosy w ręcznik. Po upływie 10 minut wykonaj delikatny masaż i umyj włosy szamponem.

Maska z jogurtu naturalnego

Od czasu do czasu zastosuj na włosy i skórę głowy maskę z jogurtu. Do tego celu wybierz czysty jogurt naturalny, bez żadnych dodatków, które mogłyby przyczynić się do rozwoju grzybów. Działanie jogurtu naturalnego można przyrównać do działania peelingu enzymatycznego – przywraca skórze naturalne pH, nawilżając ją.

Jogurt naturalny można stosować zamiast odżywki na mokre włosy. Po umyciu włosów nałóż sam jogurt na skórę i włosy. Dokładnie rozprowadź, nałóż na głowę czepek i odczekaj ok. 30 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz jogurt i umyj głowę delikatnym szamponem.

Płukanka z tymianku

Ten sposób na łupież można opisać trzema słowami – prosty, szybki i tani. Tymianek zapobiega rozwojowi grzybów, jak i siwieniu włosów.

Zalej 1 łyżkę tymianku szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na ok. 10 minut. Po upływie 10 minut odcedź. Umyj głowę i na koniec polej naparem skórę (bez spłukiwania).

Odżywka z oleju kokosowego

Olej kokosowy działa grzybobójczo, oprócz tego świetnie nawilża włosy i skórę. Sprawdzą się przy włosach suchych i łamliwych. Najlepiej sprawdzi się przy łupieżu suchym, jednak można wypróbować jego skuteczność także w przebiegu łupieżu tłustego.

Jak stosować olej kokosowy przy łupieżu? Dzień przed myciem włosów dokładnie wetrzyj olej w skórę głowy i włosy. Możesz również zabieg ten wykonać 2 godziny przed myciem, jednak nocne olejowanie skalpu daje lepsze rezultaty. Po spłukaniu oleju umyj włosy tak jak zawsze.

Czytaj dalej

Masz trądzik? Sprawdź, z jakim jego rodzajem się zmagasz!
Jakie są przyczyny łupieżu i jak z nim walczyć? Sprawdź!