Olejek z drzewa herbacianego – opryszczka leczenie, domowe sposoby na opryszczkę wargową, na ustach

Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z opryszczką i pozbądź się problemu!

Opryszczka to najczęstsze zakażenie wirusowe o ludzi, które wywołuje charakterystyczne zmiany skórne na wargach. Wykwit na skórze nie tylko szpeci – towarzyszy mu także uczucie swędzenia i ból w okolicy ust. 

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest opryszczka,
  • jakie są objawy opryszczki,
  • jak leczyć opryszczkę.

Opryszczka sama w sobie nie jest groźna, ale jej powikłania już tak. Dlatego trzeba jak najszybciej podjąć leczenie opryszczki i zapobiegać jej nawrotom. W dalszej części artykułu przedstawiamy skuteczne sposoby walki z opryszczką.

Co to jest opryszczka i jakie są jej przyczyny?

Opryszczką nazywamy charakterystyczne pęcherzykowe zmiany skórne wywołane obecnością wirusa opryszczki pospolitej w organizmie. Wykwit skórny może pojawić się w okolicy ust lub na narządach płciowych. 

Odpowiedzialne za jego powstanie są dwa blisko ze sobą spokrewnione wirusy: HSV-1 – opryszczka przy ustach i HSV-2 – opryszczka w okolicach intymnych (skrót od Herpes simplex virus).

Zakażenie opryszczką – jak do niego dochodzi?

Choroba przenosi się drogą kropelkową – wystarczy pocałunek z zakażoną osobą lub napicie się wody z używanej przez nią butelki, aby się zarazić. Zakażenie jest dość powszechne i najczęściej dochodzi do niego w dzieciństwie (HSV-1) lub podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem (HSV–2).

Objawy opryszczki wargowej

Poszczególne etapy opryszczki są następujące:

  • skóra staje się napięta, zaczyna swędzieć i piec,
  • na wardze pojawia się zaczerwienienie, następnie mała grudka,
  • dochodzi do wysiewu wielu bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym,
  • po 6-10 dniach pęcherzyki pękają, tworząc bolesne nadżerki,
  • po ok. tygodniu nadżerki zaczynają się goić i przeobrażać w strupki.

Sposoby walki z opryszczką – jakie są?

Wirusa opryszczki nie da się całkowicie wyeliminować – po wyleczeniu objawów choroby przechodzi w stadium uśpienia i uaktywnia się ponownie w momencie osłabienia organizmu.

Nie oznacza to jednak, że można zostawić sprawę swojemu biegowi. Opryszczkę trzeba wyleczyć, inaczej może dojść do powikłań, a te bywają poważne. W skrajnym przypadku można zachorować na zapalenie opon mózgowych.

Przygotowaliśmy 4 proste i tanie sposoby walki z opryszczką. Wypróbuj je i pozbądź się przykrych objawów choroby.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne zapobiegają rozwijaniu się infekcji wirusowej w okolicy ust. Najlepsze efekty niesie stosowanie olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje działanie odkażające i przeciwwirusowe, w dodatku przyspiesza gojenie ranki.

Olejek z drzewa herbacianego można stosować samodzielnie lub w połączeniu z kremem. Gdy tylko poczujesz, że skóra na wardze zaczyna złowrogo swędzieć, nanieś niewielką ilość olejku herbacianego na wacik kosmetyczny i przyłóż w bolące miejsce. Taka kuracja przyniesie niemalże natychmiastową ulgę.

Miód

Znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu przeziębień, ale też opryszczki. Miód wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Wspomaga odbudowę naskórka i przyspiesza gojenie skóry wokół ust. Regularne stosowanie miodu na wykwit skórny zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn.

Jak stosować miód na opryszczkę? Odrobiną miodu posmaruj zmienione chorobowo miejsce i pozostaw na kilka minut, następnie zmyj. Czynność regularnie powtarzaj.

Melisa

Kolejnym sposobem walki z opryszczką jest smarowanie zainfekowanego opryszczką miejsca olejkiem z melisy. Melisa ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Łagodzi zmiany na ustach i zapobiega ich dalszemu rozprzestrzenianiu.

Na opryszczkę stosować można zarówno świeże liście melisy, jak i olejek melisowy. Doskonale sprawdzają się również okłady z naparu.

Cytryna

Jest skuteczna w leczeniu opryszczki ze względu na swoje antyseptyczne i oczyszczające działanie. Zawarta w cytrynie witamina C wspomaga kojenie zmian.

Wystarczy kilka razy dziennie przyłożyć plasterek cytryny bezpośrednio do chorego miejsca i trzymać możliwie jak najdłużej, aby zobaczyć rezultaty kuracji. Dobre efekty daje również regularne smarowanie wykwitu skórnego sokiem z cytryny.

Leczenie opryszczki wargowej

Domowe sposoby walki z opryszczką zazwyczaj stanowią wsparcie dla leczenia opryszczki. Klasyczne leczenie opiera się na zewnętrznym podawaniu leków przeciwwirusowych w postaci maści i żeli, a w zaawansowanym przebiegu na przyjmowaniu substancji przeciwwirusowej w postaci tabletek.

Preparaty przeciwwirusowe stosowane miejscowo czy doustnie osłabiają objawy opryszczki. Na rynku znaleźć można preparaty, które skutecznie leczą opryszczkę w każdej fazie – począwszy od etapu swędzenia, na etapie strupka skończywszy.

Ile trwa leczenie opryszczki?

Uporczywe objawy zakażenia mogą utrzymywać się nawet do 2-3 tygodni. W przypadku nawrotu choroby wykwity skórne znikają nieco szybciej.

Osoba dopiero co zarażona opryszczką musi sobie uświadomić, że leki, choć skutecznie łagodzą i skracają przebieg opryszczki, to nie są w stanie wyeliminować wirusa z organizmu raz na zawsze. Dlatego powinna się przygotować na to, że choroba prędzej czy później jeszcze do niej wróci.