Kiedy warto udać się na konsultację do trychologa

Kiedy warto udać się na konsultację do trychologa

Trycholog często nazywany jest lekarzem od włosów lub lekarzem od skóry głowy. Choć z wykształcenia bliżej mu do kosmetologa niż do lekarza, to jego wiedza – także medyczna – jest imponująca, a konsultacja z nim może być dobrym pierwszym krokiem do rozwiązania problemów związanych z chorobami skalpu lub nadmiernym wypadaniem włosów, a nawet łysieniem. Czym dokładnie zajmuje się trycholog, jakie badania i zabiegi wykonuje i kiedy warto udać się do niego na konsultację?

Kim właściwie jest trycholog?

Trycholog to specjalista, do którego możemy udać się w sytuacji, gdy nasze włosy są osłabione i wypadają lub jeśli zauważymy, że nasza skóra głowy nie jest do końca zdrowa. Podczas pierwszej umówionej wizyty sprawdzi stan naszego skalpu oraz ogólny stan włosów, a po przeprowadzeniu diagnostyki laboratoryjnej pomoże – już w czasie kolejnej konsultacji – dobrać odpowiednią metodę leczenia i pielęgnacji. Jeżeli będzie taka potrzeba, to także odeśle nas do dermatologa czy endokrynologa, ponieważ nie każdy problem może zostać rozwiązany w jego gabinecie.

Co czeka nas w gabinecie u trychologa?

Podczas wizyty, która przeciętnie trwa około kilkudziesięciu minut, trycholog przeprowadzi niezbędne badania, które pomogą mu ocenić stan naszego skalpu oraz włosów. W postawieniu diagnozy pomoże mu badanie zwane trichogramem. Podczas tego badania pobiera próbkę włosów razem z cebulkami, na podstawie której w laboratorium analizuje się problem. To badanie pomaga określić przyczynę łysienia oraz nadmiernego wypadania włosów. Nie musimy obawiać się tego zabiegu, ponieważ jest on całkowicie bezbolesny, a także szczególnie się do niego przygotowywać – należy jedynie nie myć głowy w dniach bezpośrednio poprzedzających zabieg.

Innym wykonywanym zazwyczaj badaniem jest trichoskopia. To badanie – w przeciwieństwie do trichogramu – ma na celu sprawdzenie stanu skóry głowy i zdiagnozowanie problemów związanych ze skalpem. Wykonane podczas badania specjalistyczne zdjęcia (w dużym przybliżeniu) również wysyłane są do laboratorium i tam poddawane szczegółowej analizie, dlatego ten zabieg wykonuje się niejako przy okazji opisanego powyżej badania. Trichoskopia również jest zupełnie bezbolesna i nie wymaga specjalnych przygotowań.

Kiedy warto udać się do trychologa?

Najczęstszą przyczyną wizyt u trychologa jest nadmierne wypadanie włosów, które w skrajnych przypadkach prowadzi do łysienia. Taka wizyta i konsultacja pomogą dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji włosów i skóry głowy, dzięki któremu uda się zahamować problem oraz zapobiec mu w przyszłości. „Lekarz od włosów i skóry głowy” może również – oprócz badań – przeprowadzać pewne mało skomplikowane zabiegi, takie jak zabiegi oczyszczania skóry, mezoterapii czy pobudzenie krążenia, które odżywia cebulki włosów i przyspiesza wzrost. W przypadku poważniejszych chorób odeśle nas do odpowiedniego specjalisty. Dlatego warto umówić się na wizytę, jeśli doświadczamy jakichkolwiek problemów ze stanem naszej skóry głowy lub włosów.

Te produkty pomogą Ci w walce: