Łuszczyca – jakie kosmetyki można stosować

Łuszczyca – jakie kosmetyki można stosować

Skuteczna walka z łuszczycą nie opiera się tylko na leczeniu farmakologicznych – żeby pozbyć się objawów, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, co jemy, jakie ubrania nosimy oraz jakie kosmetyki kupujemy. Pielęgnacja skóry jest niemal tak samo ważna jak farmakoterapia – odpowiednie kosmetyki nie tylko nie zaostrzą choroby, ale nawet przyczynią się do remisji.

Podstępna choroba, trudny przeciwnik

Łuszczyca ma objawy charakteryzujące typową chorobę skóry, jednak jest to schorzenie ogólnoustrojowe – mimo głównie skórnych zmian może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak chociażby łuszczycowe zapalenie stawów. Jej przewlekły i nawrotowy charakter nie ułatwia zadania, dlatego prawidłowa i delikatna pielęgnacja zarówno w okresach nawrotów, jak i remisji jest podstawą. Łuszczycę można rozpoznać najczęściej po bladoróżowych, czerwonych czy brunatnych wykwitach, grudkach, srebrnych łuskach i blaszkach. Te charakterystyczne objawy pojawiają się w okolicach łokci, kolan, owłosionej skóry głowy czy paznokci.

Cel: zminimalizować objawy, zregenerować skórę

Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom nie tylko oczyścisz skórę, uregulujesz proces regeneracji naskórka i zmniejszysz łuskę, lecz także natłuścisz i nawilżysz skórę, dzięki czemu odbudujesz warstwę lipidową i barierę ochronną, co przyczyni się do zatrzymania w skórze odpowiedniej ilości wody. Delikatne i dobrze dobrane dermokosmetyki złagodzą świąd, pieczenie i suchość, co zmniejszy dyskomfort związany z chorobą. Preparaty do stosowania w przebiegu łuszczycy powinny mieć działanie łagodzące, antybakteryjne, antygrzybiczne oaz regenerujące takie jak balsam na łuszczycę. Delikatne złuszczanie martwego naskórka w okresach remisji będzie także sprzyjało oczyszczeniu i wchłanianiu leków w głąb skóry, a regularne natłuszczanie i nawilżanie emolientami pomoże zmiękczyć skórę, wytworzyć barierę ochronną przed bakteriami i utratą wody oraz zredukować uczucie suchości.

Składniki, które ratują skórę. Co powinien zawierać idealny balsam na łuszczycę?

W produktach do pielęgnacji skóry z łuszczycą doskonale sprawdza się mocznik. Ma bardzo silne działanie nawilżające, dzięki czemu sprzyja zatrzymaniu wody w głębokich warstwach skóry i powoduje, że jest ona miękka w dotyku, traci swoją szorstkość i suchość. Mocznik jest jednym ze składników żelu do mycia twarzy i ciała Healpsorin lub balsam na łuszczycę, który idealnie sprawdza się właśnie w przebiegu łuszczycy. Zawarty w nim ekstrakt z rumianku zapewnia długotrwałą ulgę skórze zaognionej i swędzącej. Doskonałe do regeneracji skóry z objawami łuszczycy są wszelkiego rodzaju oleje, takie jak olej konopny , bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, hamujący rozwój drobnoustrojów. Inne oleje – na przykład zawarty w kremie konopnym z linii H + P olej z nasion czarnuszki – mają także działanie ochronne. Podobnie jak występujące w tym samym kremie kanabinoidy, działające przeciwzapalnie, redukująco na podrażnienia i hamująco na łuskę. Do mycia sprawdzi się również afrykańskie czarne mydło, które nie narusza równowagi pH naszej skóry – w przeciwieństwie do innych, agresywnych mydeł. Dzięki masłu shea redukuje stany zapalne i nawilża, w czym pomaga dodatek nierafinowanych olejów: kokosowego i palmowego

To tylko przykłady składników działających zbawiennie na skórę osób cierpiących na łuszczycę. Dbajmy o siebie i bądźmy dla skóry dobrzy i delikatni, a ona na pewno nam się odwdzięczy.

Czytaj dalej

Jakie są odpowiednie kosmetyki dla skóry z ŁZS
Jak przygotować skórę z AZS na wakacje