leczenie

Olej kokosowy, z drzewa herbacianego a łuszczyca – metody walki z suchymi plamami na ciele

Poznaj sprawdzone metody walki z suchymi plamami na ciele, wypróbuj je i przekonaj się o ich skuteczności!

Suche plamy na ciele to częsty objaw łuszczycy. Zmiany na skórze mogą na zmianę nasilać się i znikać – wiele zależy od sposobu pielęgnacji zmian łuszczycowych.

Zastanawiasz się, jak skutecznie walczyć z łuszczycą i co zrobić, by skóra miała się lepiej, nie wydając przy tym fortuny? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 sprawdzonych metod walki z suchymi plamami na ciele.

Suche plamy na ciele – typowy objaw łuszczycy

Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy są czerwonobrunatne lub różowe wykwity na powierzchni skóry pokryte srebrzystą łuską. Wyglądem przypominają grudki i najczęściej wyskakują na dłoniach i stopach, kolanach i łokciach, a także na owłosionej skórze głowy i bliskich jej obszarach.

Rodzaje łuszczycy

Jest wiele odmian choroby. Do najczęściej diagnozowanych należy:

  • łuszczyca zwykła – skóra jest zaogniona i pokryta przez łuski,
  • łuszczyca uogólniona – zmiany zajmują duże powierzchnie ciała, bolą i swędzą,
  • łuszczyca krostkowa – ma postać krostek wypełnionych treścią ropną, atakuje dłonie i stopy,
  • łuszczyca stawowa – wywołuje przewlekłe zapalenie stawów,
  • łuszczyca paznokci – na płytce paznokci widoczne są rowki i żółto-brązowe przebarwienia, paznokieć często odwarstwia się od łożyska.

Metody walki z suchymi plamami na ciele

Jest wiele sposobów na łuszczycę, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, a także stopnia nasilenia choroby. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wypróbować poszczególne metody i przekonać się na własnej skórze, czy rzeczywiście działają. Poznaj 5 skutecznych metod walki z suchymi plamami na ciele.

Kurkuma

Kurkuma jest wykorzystywana do walki z suchymi plamami na ciele ze względu na swoje lecznicze właściwości. Przypisuje się jej działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybicze,
  • antyoksydacyjne,
  • antyproliferacyjne.

Właściwości lecznicze kurkumy sprawiają, że jest ona bezpieczna w terapii łuszczycy.

Jak stosować kurkumę na łuszczycę? Ci, którzy lubią ostrzejsze dania, mogą dodawać duże ilości tej przyprawy do spożywanych potraw. Alternatywą jest suplementacja tej substancji.

Innym sposobem jest smarowanie zmienionej chorobowo skóry. Trudno jest jednak znaleźć gotową maść z kurkumy, dlatego najłatwiej przygotować ją samodzielnie. Potrzebny będzie drobno zmielony korzeń kurkumy i baza w postaci maści lub kremu. Składniki wystarczy zmieszać i gotowe.

Oleje nierafinowane

Jednym z najlepszych środków na łuszczycę, który znajdziemy praktycznie w każdej kuchni i kosztuje przysłowiowe grosze, jest olej kokosowy. Olej kokosowy skutecznie wspomaga leczenie łuszczycy, chroniąc, zmiękczając i nawilżając mocno przesuszoną skórę. Przypisuje się mu działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Dużym plusem stosowania oleju kokosowego jest to, że bardzo szybko się wchłania, pozostawiając skórę cudownie miękką i dobrze nawilżoną. 

Dla jeszcze lepszych efektów najlepiej stosować olej kokosowy jednocześnie z olejem lnianym i olejem konopnym, czyli olejami obfitującymi w nienasycone kwasy tłuszczowe. 

Olejek z drzewa herbacianego

Prawdziwą ulgę dla zmienionej chorobowy skóry niesie olejek z drzewa herbacianego. Olejki eteryczne przy regularnym stosowaniu potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Olejek z drzewa herbacianego używany przy łuszczycy zapobiega zakażeniom i co najważniejsze – widocznie zmniejsza stany zapalne. Suche plamy na ciele stają się mniej rozległe, a towarzyszące im dolegliwości nie są aż tak uporczywe.

Olejek z drzewa herbacianego dodatkowo wspiera układ odpornościowy, co również przyczynia się do poprawy stanu skóry. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego do leczenia łuszczycy? Możesz nanosić go bezpośrednio na skórę lub dodawać do kąpieli.

Aloes

Ze względu na zawartość cennych składników w liściach aloesu, roślinę wykorzystuje się do łagodzenia zmian łuszczycowych. Właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne aloesu sprawiają, że suche plamy na ciele znikają w mgnieniu oka.

Aloes jest bogatym źródeł antrachinonów takich jak:

  • aloina – łagodzi ból,
  • emodyna – skutecznie zwalcza infekcje,
  • kwas aloesowy – neutralizuje bakterie.

Ponadto aloes doskonale nawilża miejsca zmienione przez chorobę, a także nanosi niewidzialną gołym okiem warstwę ochronną, która skutecznie zapobiega utracie wody przez skórę.

Aloes może być stosowany miejscowo lub przyjmowany doustnie – wszystko zależy od Twoich preferencji. Najlepsze efekty jednak przyniesie, jeśli będziesz go zarówno pić, jak i się nim smarować.

Soda oczyszczona

Ostatnim, równie często polecanym co i pozostałe, środkiem na łuszczycę jest soda oczyszczona. Ten niepozorny biały proszek potrafi widocznie złagodzić objawy łuszczycy i ukoić podrażnioną skórę.

Prawdziwą ulgę przyniosą okłady z sody oczyszczonej. Przygotuj roztwór z 1,5 szklanki sody oczyszczonej i 3 litrów wody. Namocz nim gazę i przykładaj ją na zmienione chorobowo miejsca. Przekonasz się, że na efekty takiej kuracji nie trzeba będzie długo czekać.

Czytaj dalej

Jaka jest rola witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy? Sprawdź!
Czy wiesz, że z papryczki chilli robi się maść na łuszczycę, która skutecznie łagodzi objawy tej choroby? Sprawdź i przekonaj się sam!