leczenie

Olejek z krwawnika, lawendowy, olej lniany a łuszczyca

Jaki lek skutecznie leczy łuszczycę? Sprawdź!

Łuszczyca jest jedną z chorób, których nie da się trwale wyleczyć. Chory może jedynie łagodzić jej objawy poprzez pielęgnację miejsc zmienionych chorobowo, co przyniesie mu chwilową ulgę, może nawet doprowadzi do remisji choroby, ale nie pozwoli skutecznie jej zwalczyć.

Panaceum na łuszczycę nie istnieje, ale jest cała masa naturalnych preparatów, które eliminują ból i uczucie swędzenia, a przy ich regularnym stosowaniu wykwity skórne znikają. Poznaj sposoby, dzięki którym życie z łuszczycą przestanie być udręką.

Z artykułu dowiesz się:

  • czy łuszczycę da się wyleczyć,
  • jakie domowe sposoby na łuszczycę warto stosować,
  • które zioła i rośliny łagodzą objawy łuszczycy,
  • o czym powinien pamiętać chory na łuszczycę.

Naturalny lek na łuszczycę – wypróbuj zioła

Do walki z łuszczycą można wykorzystać zioła. Dostęp do nich jest praktycznie nieograniczony, a wymienione tutaj propozycje dostać można za przysłowiowe grosze.

Sprawia to, że zioła stają się doskonałą alternatywą dla leków na receptę i warto przekonać się na własnej skórze, czy rzeczywiście niwelują objawy łuszczycy.

Lawenda

Na łuszczącą się skórę skutecznym lekiem jest lawenda i olejek lawendowy. Lawenda wykazuje działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, zapobiega rozwojowi zakażeń. Przyspiesza regenerację naskórka i gojenie ran.

Olejek z lawendy można kupić gotowy w sklepie zielarskim lub przyrządzić samemu. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, dwie garście świeżej lawendy zalej dwoma szklankami oliwy z oliwek i podgrzewaj na małym ogniu przez ok. 3 godziny. Odstaw aż do ostygnięcia, następnie przecedź przez gazę i przelej do szklanej butelki. 

Lawendowy olejek wcieraj bezpośrednio w chorą skórę lub dodawaj do kąpieli. Pamiętaj, że najlepsze efekty można zobaczyć jedynie przy regularnym stosowaniu.

Krwawnik

Kąpiel w olejku lawendowym możesz stosować na zmianę z kąpielą w olejku z krwawnika. Szczególnie ta druga metoda przynosi niesamowitą ulgę przy objawach łuszczycy takich jak swędzenie czy pieczenie.

Krwawnik działa przeciwgrzybiczo, odkażająco i ściągająco. Nałożony na skórę zmienioną przez łuszczycę widocznie łagodzi stan zapalny, niwelując podrażnienia i przyspieszając gojenie ran.

Jak przygotować olejek z krwawnika? W tym celu kwiat i ziele krwawnika zmiażdż w moździerzu i zalej w specjalnie przygotowanym na olejek pojemniku oliwą lub olejem. Zamknij naczynie i trzymaj na słońcu przez ok. 4 tygodnie.

Rumianek

Ostatnią naszą propozycją, jeśli chodzi o zioła, jest rumianek. Widoczne efekty w leczeniu zmian łuszczycowych przynosi olej rumiankowy. Ceniony jest ze względu na swoje odkażające i przeciwzapalne działanie. Olejek rumiankowy pozostawia skórę przyjemnie natłuszczoną i odżywioną.

Do przygotowania olejku potrzebujesz świeżych kwiatów rumianku. Wrzuć je do przygotowanego wcześniej naczynia i zalej olejem, następnie szczelnie zamknij i podobnie jak olej z krwawnika, pozostaw na słońcu na ok. 2 tygodnie. 

Tak przygotowany olejek z rumianku nadaje się do użytku przez pół roku. Przechowuj go w lodówce.

Skuteczne lekarstwa na łuszczycę – sięgnij po rośliny

Przygotowaliśmy dla Ciebie także 3 propozycje roślin, które mogą pomóc Ci uporać się z objawami łuszczycy.

Łopian

Dzięki zawartości steroli roślinnych, olejków eterycznych, soli mineralnych i witamin A, C i E łopian jest skuteczny w walce z łuszczycą. Działa antybiotycznie, łagodzi rany i sprawia, że szybciej się goją.

Do przecierania skóry możesz wykorzystać olej z korzenia łopianu. Taką maź możesz także przygotować samemu w domu. Potrzebne Ci będą 2 łyżki drobno startego korzenia łopianu. Zalej wiórki szklanką letniej, przegotowanej wody i odstaw na kilka godzin, aby roślina ją wchłonęła.

Masę z wody i łopianu przetrzyj przez drobne sitko i wymieszaj z kilkoma łyżeczkami oleju lnianego. Miksturę możesz nakładać bezpośrednio na zmienione chorobowo obszary. Trzymaj maź na skórze co najmniej przez kilkanaście minut każdego dnia.

Aloes

Dobre opinie wśród cierpiących na choroby skóry ma aloes. Ten naturalny, skuteczny lek na łuszczycę wykazuje silne działanie antybiotyczne. Roślina koi skórę, eliminując niemalże natychmiast wszelkie dolegliwości bólowe i pozostawiając skórę cudownie miękką i nawilżoną.

W sklepach z naturalnymi kosmetykami znajdziesz różne produkty na bazie aloesu. W leczeniu objawów łuszczycy każdy z nich sprawdza się tak samo dobrze. Wyciąg z rośliny możesz pić lub stosować bezpośrednio na rany.

Awokado

Skóra przy łuszczycy ma to do siebie, że lubi się nadmiernie przesuszać. Wtedy pęka, a uczucie, jakie temu towarzyszy, negatywnie wpływa na komfort życia chorego. Ale można zapobiec nieprzyjemnym objawom poprzez nawilżanie skóry przy pomocy awokado.

Awokado dzięki zawartości kwasów tłuszczowych dogłębnie nawilża skórę i zapobiega dalszemu jej przesuszaniu. By wydobyć z awokado to, co najlepsze, zmieszaj je z rumiankiem. Zalej wodą kwiaty rumianku i gotuj przez kilka minut, potem odstaw do ostygnięcia.

Obierz awokado, pozbądź się pestki i zmiksuj. Następnie połącz z wywarem z rumianki i zmiksuj. Naturalną maseczkę nałóż na przesuszone miejsca na ok. 15 minut. Powtarzaj zabieg co najmniej 2 razy w tygodniu.

Czytaj dalej

Czy przy łuszczycy można korzystać z usług fryzjerskich? Odpowiadamy!
Dowiedz się, jak leczyć łuszczycę naturalnymi sposobami.