leczenie

Łuszczyca – domowe sposoby, ocet jabłkowy, jak leczyć domowymi sposobami

Domowe sposoby na ukrycie objawów łuszczycy pomogą Ci skutecznie je zwalczyć i przyniosą ulgę w bólu.

Silne swędzenie i pieczenie skóry oraz plamy i zaczerwienienia są dla chorych na łuszczycę prawdziwym utrapieniem. Wszelkie zmiany, jakie powstają na skórze chorego, są efektem nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka.

Niestety łuszczycy nie da się wyleczyć, można jedynie skutecznie łagodzić jej objawy. Cierpiący na łuszczycę musi jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długi i żmudny proces terapii.

W dalszej części artykułu przedstawiamy domowe sposoby na ukrycie objawów łuszczycy, które nie tylko widocznie poprawią stan Twojej skóry, ale też Twoje samopoczucie.

Łuszczyca – ujawnienie się choroby

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, której przyczyny powstania nie są do końca wyjaśnione. Znaczna część lekarzy uznaje ją za chorobę autoimmunologiczną.

Co to znaczy? Mówiąc w skrócie – organizm atakuje własne tkanki i je niszczy. Łuszczyca może ujawnić się na każdym etapie życia, a powodów tego może być wiele. Do najpopularniejszych należą:

  • ostre infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • infekcje przewlekłe,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby przewlekłe,
  • silny stres.

Nawroty łuszczycy

    Lista czynników wywołujących chorobę może również powodować nawroty choroby. Łuszczycę można bowiem „zaleczyć” i przez pewien okres nie będzie dawać żadnych objawów, by później zaatakować w niespodziewanym momencie.

    Do nawrotu choroby często przyczyniają się czynniki z zewnątrz, bezpośrednio związane ze stylem życia chorego.

    Ukrycie objawów łuszczycy – czy jest możliwe?

    Objawy choroby zwykle manifestują się w postaci łuszczących się zmian skórnych, przy czym u jednego chorego zmiany te mogą występować punktowo, a u innego zająć całe ciało.

    Zmiany mają postać czerwonych grudek pokrytych białosrebrzystymi łuskami. Najczęściej występują na łokciach, kolanach, rękach, stopach, paznokciach i owłosionej skórze głowy.

    Na początku choroby zmiany są niewielkie, na dalszym etapie przybierają coraz większe rozmiary, przez co ukrycie objawów łuszczycy nie zawsze jest możliwe.

    Łuszczyca – diagnoza

    Podczas badania lekarz zwraca uwagę nie tylko na czerwone zmiany na ciele, ale też inne specyficzne zachowanie zmian skórnych. Znakiem rozpoznawczym łuszczycy jest:

    • objaw świecy stearynowej – zdrapanie charakterystycznych łusek w obrębie wykwitu sprawia, że powierzchnia skóry staje się gładka i błyszcząca, jakby była pokryta stearyną,
    • objaw Auspitza – potarcie pokrytej zmianami skóry powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, przez co na jej powierzchni pojawiają się kropelki krwi,
    • objaw Koebnera – uszkodzenie naskórka sprawia, że po kilku dniach pojawiają się w tym miejscu zmiany łuszczycowe,
    • objaw Nikolskiego – polega na spełzaniu naskórka na skutek potarcia skóry.

    Sposoby na ukrycie objawów łuszczycy 

    Łuszczyca daje objawy na skórze, dlatego leczy się ją głównie zewnętrznie. Najlepiej wdrożyć kilka metod walki z łuszczycą, dzięki czemu ich efekty będą jeszcze lepsze. Poznaj 6 sprawdzonych sposobów na łuszczycę.

    Tonik z octu jabłkowego

    Ocet jabłkowy ma działanie odkażające i kojące. Regularne stosowanie octu jabłkowego pomoże w przywróceniu skórze naturalnego pH, zadziała odżywczo i regenerująco.

    Przygotuj miksturę z octu jabłkowego i wody w proporcji 1:3, wymieszaj i gotowe. Możesz nią przecierać lub smarować zmienioną skórę albo robić z niej okłady. Okłady trzymaj na skórze nie dłużej niż 30 minut.

    Żel z aloesu

    Aloes w różnej postaci aplikowany bezpośrednio na zmiany łuszczycowe przyspiesza gojenie skóry, przynosi natychmiastową ulgę i pomaga ukryć objawy łuszczycy. Wykazuje również działanie nawilżające.

    Kupując gotowe soki czy żele z aloesu zwróć uwagę na stężenie głównego składnika w składzie – powinno być go jak najwięcej.

    Olej arganowy

    Skórę chorego na łuszczycę bardzo dobrze nawilży olej arganowy. Najlepiej wcierać go w skórę tuż po kąpieli, gdyż zapobiegnie to utracie wilgoci, przy czym nie powinno się go spłukiwać.

    Olej arganowy jest antyalergiczny. Widocznie łagodzi swędzenie. Poprawia kondycję skóry w mgnieniu oka.

    Maseczka z awokado

    Nieocenionym w walce z łuszczycą jest też awokado. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych świetnie nawilża i koi. By uzyskać jeszcze lepsze efekty, warto dodać do mikstury rumianek, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

    Zalej kwiaty rumianku wrzątkiem i gotuj kilka minut. Poczekaj, aż napar ostygnie i zmiksuj go razem z obranym awokado. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na skórę na ok. 15 minut i spłucz ciepłą wodą. Efekty kuracji zobaczysz gołym okiem.

    Kąpiel w płatkach owsianych

    Kąpiel przynosi niesamowitą ulgę podrażnionej i swędzącej skórze. Nie musisz jechać do uzdrowiska, by zażyć kąpieli, która przyniesie ukojenie – leczniczą kąpiel możesz przygotować samemu.

    Na zmienioną skórę chorego na łuszczycę dobrze zadziała kąpiel z dodatkiem płatków owsianych, które wyraźnie zmiękczą łuskę oraz zredukują zaczerwienienie. Woda do kąpieli powinna być letnia.

    Łopian

    Łopian wykazuje właściwości bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. W aptece kupisz olej z korzenia łopianu, którym możesz regularnie przecierać skórę, co pozwoli Ci w pewnym stopniu ukryć objawy łuszczycy.

    Dzięki zawartości soli mineralnych, witaminy A, C i E oraz olejków eterycznych łagodzi zmiany łuszczycowe i przynosi ulgę w bólu.

    Czytaj dalej

    Kwas salicylowy to związek szeroko używany w terapii chorób skóry.
    Skuteczne sposoby na nawilżenie przesuszonej skóry – dzięki nim złagodzisz zmiany łuszczycowe!